Космічний телескоп Джеймса Вебба продовжує своє космічне пригода і дає нам все нові і нові захоплюючі відкриття. Фотографії космосу з телескопа Уебба чекають не тільки професійних астрономів, але і всього світу - вперше в історії людства ми можемо бачити такі детальні та чіткі зображення астрономічних об'єктів. Вони є доказом того, наскільки красивим і захоплюючим може бути космос. Телескоп Уебба проведе в космосі ще багато років, тому варто постійно перевіряти, які подальші відкриття він зробив, і саме цим ми займемося сьогодні.

Телескоп Джеймса Вебба-можливості в космосі

Космічний телескоп Уебба - найбільший і самий просунутий інструмент спостереження, який вчені змогли побудувати на сьогоднішній день. Оптична система телескопа складається з 4 дзеркал і допоміжних підсистем, таких як, наприклад, інструмент NIRCam, який працює в інфрачервоному діапазоні. Його основне дзеркало насправді являє собою 18 взаємопов'язаних шестикутних дзеркал, які складаються в стільникову форму. Завдання телескопа-вивчити походження нашого Всесвіту, як виглядало народження зірок і планет, а також пошук екзопланет.

На якій стадії місії в даний час знаходиться телескоп Уебба?

Телескоп Джеймса Вебба вже досяг своєї цільової орбіти, тобто поблизу точки либрации L2. Він розташований приблизно в 1,5 мільйона кілометрів від Землі і практично завжди розташований навпроти Сонця і має фіксоване положення щодо центру Землі. Орбіта телескопа Уебба не зовсім збігається з точкою L2, тому що тінь, отбрасываемая Землею і Місяцем, буде заважати роботі сонячних батарей. Він обертається протягом 6 місяців на відстані від 250 000 до 832 000 кілометрів.

Загрози в космосі для телескопа Уебба

Космічний телескоп Джеймса Вебба , за загальним визнанням, є потужним інструментом, але, незважаючи на це, він все ще піддається безлічі небезпек, що виходять з космосу. На нього впливають різні види радіації, а також завжди існує ризик механічних пошкоджень. НАСА вже неодноразово доводилося виправляти дрібні несправності та повторно тестувати телескоп Уебба. Наприклад, був пошкоджений один з сегментів головного дзеркала, в який потрапив микрометеороид-це сталося в травні 2022 року. На щастя, це не зробило негативного впливу на роботу самого телескопа і не повинно заважати його місії. Варто пам'ятати, що подібні події, хоч і малоймовірні, можуть повторитися в майбутньому.

У січні 2023 року була порушена робота одного з приладів телескопа - NIRISS. Космічне випромінювання високої енергії, що виходить з-за меж нашої Сонячної системи, що вплинуло на її електроніку. Необхідно було перезавантажити і перенести заплановані на той час дослідження.

Останні знімки з телескопа Уебба

В останні місяці телескоп Уебба зробив дуже точні знімки Урану- передостанній планети нашої Сонячної системи. На них можна побачити майже всі кільця, Північний полюс і полярну шапку, яка знаходиться на правій стороні планети. Шапка починає з'являтися протягом літа, і її викликає сонячне світло, що досягає полюси - це характерна риса Урану. На фотографіях також видно 11 з 13 кілець. Деякі з них настільки яскраві, що зливаються в одне кільце більшого розміру. Звичайно, ми можемо очікувати більше фотографій цієї планети, тому що на 2023-2033 роки заплановані її інтенсивні дослідження.

Credits: NASA, ESA, CSA, STScI. Image processing: J. DePasquale (STScI)

 

Credits: NASA, ESA, CSA, STScI. Image processing: J. DePasquale (STScI)

Телескопу Уебба ми також зобов'язані новою версією зображення Стовпів Творіння. Це центральна частина туманності Орла, що складається з розтягнутих на багато світлових років хмар газів і пилу, в яких народжуються нові зірки. Отримане зображення надзвичайно деталізовано і ще більше відображає красу цієї галузі космосу.

Credits: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI).

 

Надзвичайно важливим для подальших відкриттів є зображення кластера Пандори. Це частина космосу, яка складається з трьох наближаються один до одного скупчень галактик, загальна маса яких утворює сильну гравітаційну лінзу. Завдяки цьому ми також можемо досліджувати більш віддалені галактики ранньої Всесвіту, оскільки лінза забезпечує природний збільшувальний ефект.

Credits: NASA, ESA, CSA, I. Labbe (Swinburne University of Technology) and R. Bezanson (University of Pittsburgh). Image processing: Alyssa Pagan (STScI)

Також дуже ефектно виглядає фотографія самого великого (відомого) відбитка пальця у Всесвіті, як називається структура з 17 пилових кілець. Він утворений подвійної зоряної системою Wolf-Rayet 140. Коли зірки зближуються і на них впливають зоряні вітри, відбувається ущільнення газу, в результаті якого може утворитися пил.

Нові відкриття в космосі, зроблені телескопом Уебба

Однією з основних завдань телескопа Уебба є відкриття нових планет, на яких може перебувати або мешкати життя. В даний час НАСА вивчає одне з останніх таких відкриттів - це екзопланета LHS 475 b. це скелястий об'єкт, схожий за розміром на Землю, який знаходиться досить близько до нас - в сузір'ї Октанта і, ймовірно, має свою атмосферу.

Також дивні деталі, видимі на нових зображеннях останків наднової Кассіопеї А. поряд з їх центром знаходиться зелено-коричнева світлова петля, існування якої на даний момент незрозуміло дослідникам. Телескоп Уебба надає вченим ще більше загадок, які треба вирішити, і попереду ще багато років роботи і такі захоплюючі місії, які ми будемо відслідковувати по ходу справи.